Poradňa

Poraďte sa priamo s lekárom a pomôžte aj ostatným nájsť odpovede na otázky, ktoré Vás trápia a zaujímajú.

Poradňa

Záleží nám na Vašom zdraví a Vašej spokojnosti, preto sme pre Vás vytvorili na tejto stránke priestor, kde môžete klásť svoje otázky a postrehy, na ktoré Vám s ochotou zodpovie náš tím odborných konzultantov: RNDr. Anetta Wiesenberg, medical advicer a MUDr. Anna Závorová, PhD., odborníčka v oblasti interného lekárstva. 

Píšte nám Vaše otázky alebo postrehy na:            vulmdiet@vulmdiet.sk    
 
                                          
alebo volajte na :                                  +421 905 904 226

 

Často kladené otázky

Aký je rozdiel medzi nízkoenergetickou diétou a bielkovinovou diétou?           

Pri dodržiavaní zásad ketogénnej bielkovinovej diéty, teda pri vysokom prísune bielkovín a naopak nízky prísune cukrov, sa preladí látková premena na odbúravanie tukového tkaniva. Takto uvoľnená energia sa používa na zabezpečenie funkcií organizmu. Súčasne sa pri tom vo zvýšenej miere tvoria tzv. ketolátky, ktoré svojim vedľajším účinkom znižujú pocit hladu. Táto ketóza sa ruší prísunom cukrov a tukov, a preto porušenie zásad vedie k premene bielkovinovej diéty na obyčajnú nízkokalorickú diétu s následným odbúravaním svalového tkaniva, nástúpom hladu a celkovej slabosti.

Mám zníženú činnosť štítnej žľazy, beriem L-thyroxin 50 a zvýšila sa mi hmotnosť. 
Môžem začať chudnúť s Vašou diétou?                                                                                                

 to diéta je vhodná aj vo Vašom prípade. Menšia porucha funkcie štítnej žľazy nie je na prekážku.

Chcela by som vedieť, ako je to so strukovinami, od ktorej fáze sa môžu prijímať?      

 Strukovinami môžeme začať dopĺňať jedálníček až od tretej fázy. Použijeme ich ako prílohu k jednému pravému jedlu.

Prosím Vás, ako je to s použitím ryby ako pravého jedla. Som teraz v druhej fáze. 
Môžem jesť údenú makrelu, alebo ktoré ryby nie sú vhodné? 
Ďakujem za odpoveď.                                                                                                                        

 Údená makrela je mäso s veľmi vysokým obsahom tuku. Vhodné ryby sú pstruh, treska, halibut.

Dovoľte mi otázku. Som v prvej fáze a schudol som za týždeň 5 kg. 
Môžem vynechať fázu druhú a prejsť do fázy tretej? Ďakujem.                                                        

 Nie. Pre udržanie zníženej telesnej hmotnosti treba prejsť trpezlivo všetkými fázami.

Dobrý deň prajem, 
mala by som jednu otázku ohľadom proteínovej diéty − mám 123 kg a liečim sa na dnu. Užívam aj tabletku MILURIT. Môžem začať chudnúť s Vašou diétou?                                                      

Odpoveď na Vašu otázku je áno, teda u Vás môžeme zahájiť bielkovinovú diétu − VULM Diet, dokonca aj z dlhodobého hľadiska je to riešenie na Vaše problémy.

A teraz podrobnejšie:                                                                                                                            

Dna je metabilcká choroba, ktorá sa prejavuje zvýšenými hodnotami kyseliny močovej v krvi a obdobiami akútneho záchvatu zápalu kĺbov. S poruchou metabolizmu kyseliny močovej sa často združuje aj porucha metabolizmu tukov, sacharidov, obezita, hypertenzia, poruchy funkcie obličiek a pečene.

Pacienti s dnou sú zvyčajne osoby so zvýšenou telesnou hmotnosťou a majú nadmerne nahromadený rezervný telesný tuk. Pri dne ide o poruchu metabolizmu tzv. purínov, ktoré sa uvoľňujú pri odbúravaní nukleových kyselín a metabolizujú sa na konečnú splodinu-kyselinu močovú.

Čo je pre nás dôležité, puríny vznikajú z nukleových kyselín a teda nie z bielkovín, čiže ich metabolizmus priamo nie je ovplyvnený hoci aj zvýšeným prívodom bielkovín. K záchvatu dny (čo je vyzrážanie kryštálov kyseliny močovej v kĺbe) môže prispieť prekyslenie vnútorného prostredia, ku ktorému ale pri bielkovinovej diéte prichádza, najmä v jej prvej fáze.

Metabolizmus týchto látok je dosť zložitý, ale musel som ho aspoň naznačiť lebo z uvedeného vyplýva dôležitý záver pre nás. A to, že bielkovinová diéta nespôsobuje zvýšenie hladín kyseliny močovej ani žiadne následky z toho vyplývajúce, na druhej strane prekyslenie, ktoré ju sprevádza sa môže spolupodielať na vyprovokovaní záchvatu dny. Našťastie ženy majú o dosť menšiu náchylnosť na takéto záchvaty ako muži, čo ešte zvýrazní správna liečba v tomto prípade Miluritom. V každom prípade ale bielkovinová diéta a zmeny životného štýlu, ktoré ju sprevádzajú, sú najlepšou cestou k odstráneniu tejto metabolickej odchýlky (ktorej príčinu možno hľadať najčastejšie práve v nesprávnej životospráve) ako aj ďalších zdravotných rizík.

Prospešnosť našej diéty v tomto prípade podporuje aj zníženie prívodu sacharidov, nakoľko ich nadmerný príjem tiež prispieva k zvyšovaniu hladín kyseliny močovej v organizme.

Doporučenia v oblasti potravín, prirodzených jedál, ktorých sa treba pri dne vystríhať:

  • vnútornosti − všetky
  • mäso − teľacie, divina, čerstvé červené mäsá, mäsové extrakty, sardinky, šproty
  • zelenina − špenát, špargľa, strukoviny, čerstvý zelený hrach, vlašské orechy
  • zásadné je vynechať alkoholické nápoje

Pre túto pacientku je naša diéta možno poslednou šancou zmeniť jej nepriaznivý zdravotný stav. (Nakoľko má pacientka dnu diagnostikovanú, predpokladám že bola vyšetrená a boli vylúčené iné než metabolické príčiny tohto ochorenia). Môžete jej ju s dobrým svedomím odporučiť. V tomto prípade sa všeobecne odporúča začať skôr s druhou fázou, ale k posúdeniu tejto otázky budete mať k dispozícii výsledky vyšetrení prístrojom In body a znalosť zvyklostí pacientky.

K pravým bielkovinovým jedlám jej možno odporučiť: mäso − pstruh, kapor, treska, šťuka, dostatok zeleniny − okrem vyššie uvedených (neskôr po zlepšení stavu možno sortiment už pokojne rozšíriť). Ďalej zvýšený prísun tekutín, minimálne dva litre, ale aj viac. Primeraný pohyb. Užívať ďalej Milurit, t.j. jednu tabletku ráno a večer. Sú vhodné častejšie kontroly kyseliny močovej v krvi. V prípade záchvatu dny (zápal kĺbu) preliečiť-Colchicum Dispert, zatiaľ prostredníctvom praktického lekára, a hlavne ju poučiť, aby to kvôli tomu nevzdala.

Používaním stránok prevádzkovateľa SLIM 4U, s.r.o. dietologické centrum
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.