O metóde

Rokmi overená proteínová diéta, ktorá Vám zabezpečí očakávaný úbytok hmotnosti. Chudnite zdravo a bez trápenia.

O metóde

Proteínová diéta je založená na poznatkoch zákonitostí metabolizmu základných živín − bielkovín, tukov a cukrov. Tieto tri skupiny živín sú v dynamickej rovnováhe a prostrdníctvom zložitých biochemických reakcií sa dokážu vzájomne premieňať a nahrádzať. Hlavným palivom, ktoré telo na svoju činnosť používa je jednoduchý cukor - glukóza. Na glukózu sa pri trávení premieňajú všetky zložité cukry a táto slúži ako palivo k okamžitej potrebe a jej nadbytok sa ukladá do zásob v podobe glykogénu (do pečene a svalov) a tuku. Pri ich nedostatku, aby telo zabezpečilo ďalšiu funkčnosť, pristupuje k získavaniu energie štiepením bielkovín a tukového tkaniva.

Pri tom, nakoľko majú inú molekulovú stavbu ako cukry, sa uvoľňujú tzv. ketolátky a ich zvýšená hladina v krvi sa označuje ako ketóza. Až keď redukcia prijatej energie pokračuje ďalej, pretože bielkoviny sú pre telo predsa len príliš hodnotné, pristupuje telo k prevažnému spaľovaniu tuku. Pri týchto biochemických procesoch sa pri štiepení molekúl uvoľňujú molekuly vody a dochádza k ich zvýšenému vylučovaniu v podobe moču.

Predpoklady účinku proteínovej diéty:

  • zvýšený prísun biologicky vysoko hodnotných bielkovín (extrakty z mlieka, vaječného bielku a sóje)
  • úplné vynechanie cukrov
  • dostatočný prísun vlákniny
  • príjem tekutín a primeraná fyzická aktivita

V začiatkoch zníženého kalorického príjmu dochádza k úbytku telesnej hmotnosti najmä na úkor telesnej vody, následne svalovej hmoty a k stratám tukov dochádza až následne. Takto teda prebieha znižovanie telesnej hmotnosti pri nízkokalorických diétach a hladovaní.

4 fázy 

Program VULM Diet má štyri fázy, ktoré sú rozvrhnuté tak, aby sa dosiahlo zníženie telesnej hmotnosti na úkor tukového tkaniva a zabezpečila sa udržateľnosť dosiahnutých výsledkov.

1. ŠTARTOVACIA

Priemerná rýchlosť chudnutia je 4 − 7 kg/mesiac. V tomto období sa nekonzumuje žiadne „pravé“ jedlo. Priemerná spotreba instantných bielkovinových pokrmov je 4 − 7 ks za deň. Treba dodržiavať pomer medzi sladkými a slanými príchuťami 1:1. Povinná je konzumácia povolených druhov zelenín, niektorých v neobmedzenom množstve. Vylúčené sú cukry a všetky potraviny, ktoré ich obsahujú. Po jej zahájení v organizme nastupuje ketóza do 48 hodín a prestáva pocit hladu. Redukcia hmotnosti ide predovšetkým na úkor tukového tkaniva. Trvá obvykle 10 − 30 dní.

Priemerná rýchlosť chudnutia je 3 − 4 kg/mesiac. Priemerná spotreba instantných bielkovinových pokrmov je 3 − 4 ks za deň a pridáva sa jedno „pravé“ jedlo tvorené živočíšnou bielkovinou za deň. Zelenina je naďalej v neobmedzenom množstve. Ponuka zeleniny sa rozširuje o ďalšie druhy. Trvá obvykle 10 − 30 dní a nasleduje povinne po 1. fáze.

3. STABILIZAČNÁ

Priemerná rýchlosť chudnutia je 2 − 3 kg/mesiac. Priemerná spotreba instantných bielkovinových pokrmov je 2 − 3 ks za deň. Povolené sú už ale dve „pravé“ jedlá denne z vysokým obsahom bielkovín a minimálnym obsahom tukov. V jej priebehu sa postupne zavádzajú do jedálníčka zložité cukry v podobe rastlinných polysacharidov (sladké ovocie, celozrnné pečivo). Trvá obvykle 10 – 30 dní, ale môže trvať aj niekoľko mesiacov, o jej dĺžke rozhoduje odborný dietologický poradca. Jej absolvovanie je prevenciou jo - jo efektu a nasleduje povinne po druhej fáze.

Udržanie dosiahnutých výsledkov. V predošlých fázach išlo o získanie ideálnej hmotnosti, nadobudnutie správnych stravovacích návykov a zažitie príjemných pocitov sprevádzajúcich nový spôsob života. Naďalej sa pokračuje vo vynechaní potravín prinášajúcich nežiaduce následky ako kravské mlieko, rafinované tuky, cukry, chemicky upravované potraviny. Táto fáza by sa mala dodržiavať doživotne a predstavuje vlastne zdravý životný štýl, ktorý pozostáva zo zdravých stravovacích návykov a pravidelnej pohybovej aktivity, ktoré si pacient osvojil v predchádzajúcich fázach. Možná spotreba instantných bielkovinných pokrmov je 1 − 2 ks za deň. Pri výkyvoch telesnej hmotnosti viac ako 3 kg je potrebné kontaktovať odborného dietologického poradcu. 

Používaním stránok prevádzkovateľa SLIM 4U, s.r.o. dietologické centrum
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.