Vulmdiet

Táto fáza je z hľadiska chudnutia najúčinnejšia.

1. fáza proteínovej diéty

Táto fáza je z hľadiska chudnutia najúčinnejšia. Pri presnom dodržaní pokynov sa môže počítať so znížením hmotnosti 4 - 7 kg za mesiac, a to na úkor tukového tkaniva. Spočíva v úplnej náhrade „pravých“ jedál instantnými jedlami s vysokým obsahom bielkovín. Je potrebné dodržiavať pomer 1:1 medzi slanými a sladkými príchuťami, ku ktorým sa povinne konzumujú povolené druhy zeleniny.

Všetky sladké potraviny sú prísne zakázané (vrátane ovocia a zeleniny obsahujúcej viac sacharidov). K navodeniu „ketózy“ je treba organizmu dodať instantné bielkoviny v dostatočnom množstve. Redukcia hmotnosti je zabezpečená predovšetkým na úkor tukového tkaniva. Objektivizácia je možná meraním na prístroji In Body. Priemerná spotreba instantných jedál je 4 - 6 ks za deň, v závislosti od individuálne stanoveného jedálnička.

Modelový jedálniček 1. fáza

Dodržujte rovnomerný pomer medzi sladkými a slanými príchuťami.

Raňajky
 • nápoj (voda, bylinkový či slabší čierny čaj), slabšia káva (podľa možnosti horká, v prípade nutnosti je možné použiť náhradné sladidlo)
 • 1 sladké instantné jedlo VULM Diet

Obed

 
 • 1 slané instantné jedlo VULM Diet
 • povolené druhy zeleniny (zoznam je uvedený nižšie)
Olovrant
 • veľký pohár minerálnej vody alebo slabého čaju
 • 1 sladké instantné jedlo VULM Diet
Večera
 • 1 slané instantné jedlo VULM Diet
 • povolené druhy zeleniny

 

Povolené druhy zeleniny je možné jesť kedykoľvek v priebehu dňa a to niektoré druhy v neobmedzenom množstve.

Nezabúdať na užívanie minerálov a vhodných doplnkov stravy, ktoré Vám k diéte odporučil Váš lekár!

Povolené druhy zeleniny

Počas bielkovinovej diéty je nevyhnutné k instantným bielkovinovým pokrmom VULM Diet jesť len povolené druhy zeleniny:

brokolica, zeler, čakanka, zelená fazuľka, fenikel, čerstvé huby, špargľa, kapusta biela aj čínska, karfiol, baklažán, uhorka, patizón, pór, reďkovka biela aj červená, žerucha, šalát (všetky druhy), sója (klíčky), špenát, rukola, tekvica, kel aj ružičkový, valeriánka poľná.

Iné druhy zeleniny nie sú povolené.

Počas 1. fázy sú zakázané také druhy zeleniny, ako napríklad: artyčoka, rajčiny, mrkva, kukurica, paprika, atď.

Povolené druhy zeleniny môžu byť konzumované:

 • surové (napríklad osolená uhorka, či osolené reďkovky)
 • varené (vo vode, v pare) alebo dusené (na vode, bez pridania tuku)

Zelenina sa môže dochutiť soľou, čierným korením a ďalšími druhmi korenín, citrónovou šťavou, všetkými druhmi aromatických bylín, 1 polievkovou lyžicou olivového oleja z prvého lisovania za studena (extra panenský olej).

V priebehu 1. a 2. fázy bielkovinovej diéty VULM Diet je nevyhnutný dostatočný prísun soli. Vaše pokrmy preto soľte skôr viac než menej. Týmto neohrozíte svoje zdravie, lebo organizmus v ketóze stráca minerály (draslík, sodík, horčík...) v oveľa väčšej miere než za bežného stavu. Dostatočným pridávaním soli do jedla sa predíde nepríjemným telesným pocitom ako je bolesť hlavy, svalová slabosť atď.

Pitný režim

Dôležité je začať deň vypitím 0,3 - 0,5 l tekutín, najlepšie vody. Je dôležité piť pravidelne. V priebehu 1. fázy je potrebné vypiť denne aspoň 2 litre tekutín. Najdôležitejšia je voda, v 1. fáze sú potrebné tiež minerálne vody (nie stolové) s vysokým obsahom minerálnych látok. Ďalšie možnosti – slabý čierny čaj, bylinkové čaje, slabšia čierna káva. Dôležité je nesladiť, v prípade nutnosti sladiť náhradnými sladidlami.

Nevhodné potraviny

Mliečne výrobky (syry, jogurty), alkohol vrátane piva, vína. Všetky typy škrobových jedál (pečivo, cereálie, ovocie, džúsy), nehovoriac o konzumácii cukru, sú prísne zakázané. Na sladenie je možné v prípade nevyhnutnosti použiť náhradné sladidlo.

Možné chyby v prvej fáze

 • nedodržanie pomeru medzi sladkými a slanými príchuťami
 • nedostatočný prísun instantných bielkovín kvôli pocitu nasýtenosti
 • nedodržanie pitného režimu (v 1. fáze je potrebné vypiť aspoň 2 litre tekutín denne)
 • prisladzovanie nápojov cukrom (je treba používať aspartam, či iné náhradné sladidlo)
 • nedôslednosť v doplňovaní minerálov (draslík, sodík, horčík, vápnik) a omega mastných kyselín. To vedie k telesným ťažkostiam (bolesti hlavy, závraty, kŕče v lýtkach, bolesti vo svaloch, nedostatočné vyprázdňovanie žlčníka, zápcha a pod.)
 • konzumácia alkoholu (v prvej fáze je nevyhnutná úplná abstinencia)!

Príprava instantných prípravkov VULM Diet

Sladké príchute sa pripravujú pomocou šejkra pridaním vody a premiešaním. Pozorne si prečítajte návod u konkrétnej príchute a presne dodržujte množstvo vody odporučenej k príprave pokrmu. Podobne sa pripravujú slané príchute. Môžu sa dochutiť koreninami a bylinami podľa vlastnej chuti. Omelety sa pripravujú na rozpálenej panvici, s kvapkou olivového oleja. Pred konzumáciou nechajte bielkovinový pokrm „oddýchnuť“ niekoľko minút. Zabezpečí sa tak potrebná hydratácia pokrmu.

Riešenie ťažkostí

Intenzívny pocit hladu

Keď sa odporučený diétny režim VULM Diet dodrží, potom pocit hladu sám ustúpi do 48 hodín po zahájení diéty. Ak sa teda silný pocit hladu objaví, treba zjesť primerané množstvo povolenej zeleniny, neskôr sa zapije veľkým množstvom tekutiny. Ďalšou možnosťou je pridať jeden slaný bielkovinový instantný pokrm naviac, prípadne zjesť bielko z vajíčok uvarených natvrdo. Keď sa ale dodržia predpísané odporúčania, tak sa po nástupe ketózy na tretí deň od zahájenia diéty, objaví hlad len vo výnimočných prípadoch.

Bolesti hlavy

Môžu sa objaviť na začiatku bielkovinovej diéty. Po dostatočnom zavodnení a konzumácii osolenej zeleniny ustupujú. Pokiaľ by boli bolesti hlavy intenzívne a pretrvávajúce treba sa obrátiť na lekára.

Zápcha

Môže sa objaviť, keď nie je dodržaný pitný režim alebo pri nedostatočnom príjme vlákniny prostredníctvom zeleniny. Potom je riešením príjem dostatočného množstva povolenej zeleniny, lepšie varenej a pitie dostatočného množstva tekutín. Ďalším krokom je Psyllium – vláknina s jemným účinkom aj na citlivé črevá, nie je návyková. Prípadne príležitostné použitie rastlinných preháňadiel.

Zápach z úst

Je prejavom prítomnosti acetónu, teda sprievodný jav ketózy. Acetón sa vylučuje u niektorých ľudí prevažne močom, u iných viac dychom, a môže spôsobovať rušivý zápach z úst. Riešením je použitie osviežovačov dychu.

Svalové kŕče, únava, závraty

Kŕče môžu byť spôsobené vyššími stratami draslíka a horčíka, túto okolnosť treba konzultovať s Vaším dietologickým poradcom. Závraty môžu byť spôsobené nedostatkom soli – sodíka, preto sa nesmie zabúdať na dostatočne osolené zeleninové pokrmy, a je potrebné dodržiavať vyvážený pomer medzi sladkými a slanými bielkovinovými jedlami.

Používaním stránok prevádzkovateľa SLIM 4U, s.r.o. dietologické centrum
súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Viac informácií.